II LIGA RUGBY 2013/14

1.Legia Warszawa       34 p.

2.IGLOO RC Ruda Śl.    30 p.

3.KSR Wrocław             15 p.

4.BBRC Łódź                 12 p.

5.BC Nowy Sącz            11 p.

6.AZS Zielona Góra        5 p.

 

MP KOBIET RUGBY 7 2013/14

1.Ladies Gdańsk           34 p.

2.Tygrysice Soch.         24 p.

3.BlackRoses Poznań 19 p.

4.Diablice Ruda Śl.       18 p.

Licznik Odwiedzin
Home O nas Historia Rugby w Rudzie Śl.

Historia Rugby w Rudzie Śląskiej

                                        
Ta niezwykła dyscyplina od wielu lat obecna jest w naszym mieście i regionie. Początki śląskiego rugby związane są m. in.  z Kochłowicami – obecnie dzielnicą Rudy Śląskiej. To tu obok piłki okrągłej, na boiskach sportowych „Uranii” Kochłowice grano piłką w kształcie jaja. Rugby do Kochłowic przywieźli w latach 50-tych powracający do kraju żołnierze Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie, którzy właśnie tam zetknęli się z tym sportem. Kochłowickie rugby było na tyle sile, że to rugbiści „Górnika Uranii” Kochłowice zostali zaproszeni do rozegrania w dniu 15 września 1956 r. w Warszawie pierwszego oficjalnego meczu rugby po II wojnie światowej w naszym kraju. Przeciwnikiem była drużyna „AZS AWF” Warszawa, która zwyciężyła po wyrównanym i zaciętym spotkaniu tylko 3:0. Rok później ruszyły w Polsce rozgrywki ligowe, w których „Górnik Urania” zajął 3 miejsce zdobywając brązowy medal Mistrzostw Polski. W 1959 r. roku Mistrzostwo Polski wywalczyli rywale „zza miedzy” - „Czarnych” Bytom. Górnicy zajęli 8 miejsce. Blisko podium kochłowiccy rugbiści byli w 1960 r., ale ostatecznie zakończyli ligę na 4 miejscu. Rok później zespół przeniósł się do „Rozwoju” Katowice nie osiągając już potem większych sukcesów.
Rugby do Rudy Śląskiej wróciło nieoczekiwanie w 1986 r. A wrócić mogło tylko                 w jedno miejsce – do Kochłowic. To właśnie kochłowicka KWK „Śląsk”, jedna z rudzkich kopalń powołała do życia w swoim klubie GKS „Śląsk” sekcję rugby. Sekcja powstała na bazie zawodników GKS „Bobrek-Karb” Bytom, którzy mimo iż awansowali do I ligi,                w swoim starym klubie nie mogli już trenować. Ojcami-założycielami nowej drużyny byli ówczesny prezes GKS „Śląska” Zbigniew Szymała i trener rugbistów Marek Wiśniowski.
Rozgrywki w roku 1986 r. ukończono na 7 miejscu. W między czasie nowym trenerem został Maciej Powała-Niedźwiedzki (późniejszy trener reprezentacji Polski). Sekcja rozwijała się, powstawały drużyny juniorów, kadetów i młodzików. Brakowało jedynie swojego boiska, dlatego gościnnie grano na obiekcie „Slavii” w Rudzie.
W uznaniu dla śląskiego i rudzkiego rugby powierzono naszemu miastu organizację meczu międzypaństwowego w ramach eliminacji do rozgrywek Pucharu FIRA. W dniu 12 kwietnia 1987 r. na boisku „Slavii” w obecności 7 tyś. (!) widzów Polska zwyciężyła Maroko 21:4, a w naszej reprezentacji zadebiutował zawodnik rudzkiego klubu Roman Ogrodziński. Dodać trzeba że, dwa dni później w towarzyskim meczu rozegranym na boisku „Grunwaldu” w Halembie GKS „Śląsk” nieznacznie uległ reprezentacji  Maroka 10:12.
Ligę w 1987 r. rugbiści z Kochłowic zakończyli na 4 miejscu. Nowym, grającym trenerem rudzian został występujący na pozycji obrońcy Mirosław Janeczko. Pod jego wodzą w 1988 r. powtórzono wcześniejszy sukces, zajmując w rozgrywkach ligowych 4 miejsce.
Najbardziej obfitującym w sukcesy był rok 1989. Zawodnicy rudzkiego klubu: Janusz Wilk, Sławomir Barwiak, Wojciech Borys, Sławomir Rejman, Grzegorz Bielecki regularnie otrzymywali powołania na mecze reprezentacji Polski, walczącej (podobnie jak dziś)             w eliminacjach do Pucharu Świata. I ligę rugby rozgrywano systemem eliminacji grupowych. Rudzianie zwyciężyli w dwóch kolejnych grupach eliminacyjnych i dotarli do finału rozgrywek ligowych. Ich przeciwnikiem byłą ówczesna potęga w polskim rugby „Ogniwo” Sopot. Dość powiedzieć, że w pierwszej części omawianego sezonu w „Ogniwie” grał jeszcze najsłynniejszy polski rugbista Grzegorz Kacała. W meczach ze „Śląskiem” już nie zagrał gdyż, w międzyczasie rozpoczął już swoją karierę we Francji. W pierwszym meczu finałowym rozegranym na nowo powstałym obiekcie w Kochłowicach, 8 października 1989 r. „Śląsk” przegrał 6:30, próbując dotrzymać kroku sopocianom jedynie do przerwy (6:10).               W rewanżu 15 października w Sopocie było jeszcze gorzej – „Ogniwo” wygrało bezdyskusyjnie 80:3. Jednak sukces w postaci zdobycia srebrnych medali Mistrzostw Polski przez zawodników z Rudy Śląskiej – Kochłowic był jednak niepodważalny. W pokonanym polu, a plecami rudzian w tabeli ligowej znalazły się takie znaczące kluby polskiego rugby jak: „Budowlani” Łódź, „AZS AWF” Warszawa, „Orkan” Sochaczew czy „Czarni” Bytom. Tytuł wicemistrzowski wywalczyli następujący zawodnicy: Mirosław Janeczko (grający trener), Janusz Wilk, Sławomir Barwiak, Sławomir Bieliński, Wojciech Borys, Piotr Muchowski, Dariusz Żmuda, Andrzej Nowak, Sławomir Rejman, Dariusz Klimkowski, Roman Kempa, Grzegorz Bielecki, Dariusz Mierzejewski, Mariusz Kulik, Piotr Pokorski, Henryk Putkowski, Paweł Grobelny, Bogusław Lorens, Artur Chylewski, Bogdan Kumorek, Mirosław Nagler i Jerzy Rojewski.

Stoją od lewej: Studziński Reinhardt (sekretarz klubu), Kupny Zygmunt (kierownik klubu), Powała-Niedźwiecki Maciej (trener), Głogowski Dariusz, Torzewski Paweł, Kulik Mariusz, Ogrodziński Roman, Hentszel Dariusz, Rejman Sławomir, Putkowski Henryk, Matuszak Andrzej, Lis Zbigniew(wiceprezes klubu), Szymała Zbigniew (prezes klubu).
Poniżej od lewej: Żmuda Dariusz, Muchowski Piotr, Janeczko Mirosław, Grobelny Paweł, Kumorek Bogdan, Henszel Wojciech, Borys Wojciech.


Warto podkreślić fakt, z którego niewiele osób zdaje sobie sprawę, że ten tytuł jest to do tej pory największym sukcesem jaki w oficjalnych ogólnopolskich  rozgrywkach ligowych w dyscyplinie drużynowej odniosła drużyna z Rudy Śląskiej.
Jak szybko gwiazda „Śląska” rozbłysła, tak niestety szybko też zgasła. Krótko po zdobyciu tytułu, wraz ze zmianami zachodzącymi w Polsce (mieliśmy w końcu przełomowy rok 1989), zmienił się klimat wokół rugby w KWK „Śląsk”. Wicemistrzom Polski zaproponowano aby oprócz treningów podjęli pracę na dole kopalni, gdyż kopalni nie było stać na pełne utrzymywanie klubu. Zawodnicy podjęli różne decyzje, ale w efekcie końcowym sekcja rugby w GKS „Śląsk” Ruda Śląska przestała istnieć.
Okazało się jednak, że Ruda Śląska nie może żyć bez rugby, a tradycja musi być podtrzymywana.
 

Najnowsze Wiadomości

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama


Rugby Club Ruda Śląska jest
dofinansowywany przez
Urząd Miasta Ruda Śląska w formie wsparcia
realizacji zadań
publicznych
z zakresu wspierania
i upowszechniania
sportu w Rudzie Śląskiej
w 2014 r.

SPORTOWE SZKOLENIE
GRUP SENIORSKICH:
40 000 PLN

SPORTOWE SZKOLENIE
DZIECI I MŁODZIEŻY:
25 000 PLN

ORGANIZACJA ZAWODÓW
SPORTOWYCH
O ZASIĘGU KRAJOWYM:
1 500 PLN

więcej